Zarządzenie nr 11/2016
Wójta Gminy Stary Dzików - Szefa Obrony Cywilnej Gminy Stary Dzików
z dnia 24 lutego 2016 r.

w sprawie ustalenia podstawowych założeń i kierunków działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej Gminy Stary Dzików na rok 2016

Na podstawie art.17 ust.6 i 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r., poz. 827 z późn. zm.) i § 3 pkt 3, § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850), zarządzenia Nr 16/2016 Wojewody Podkarpackiego - Szefa Obrony Cywilnej Województwa z dnia 4 lutego 2016 r. w sprawie ustalenia podstawowych założeń i kierunków działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej województwa podkarpackiego w 2016 r. oraz zarządzenia nr 8/2016 z dnia 9 lutego 2016 r. Starosty Lubaczowskiego - Szefa Obrony Cywilnej Powiatu w sprawie ustalenia podstawowych założeń i kierunków działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej powiatu lubaczowskiego w 2016 r.

zarządza się co następuje:

§ 1.

1. Ustala się "Wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Gminy Stary Dzików - Wójta Gminy Stary Dzików do działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w 2016 r." stanowiące załącznik Nr 1 do zarządzenia.
2. Ustala się "Kalendarzowy plan działania w zakresie, bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej Gminy Stary Dzików w 2016 roku", stanowiący załącznik Nr 2.

§ 2.

Zobowiązuje się do realizacji zadań zawartych w "Kalendarzowym planie działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej Gminy Stary Dzików" - wszystkich wykonawców i współwykonawców.

§ 3.

Roczny plan zamierzeń przed zatwierdzeniem przez szefa obrony cywilnej gminy należy uzgodnić w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie.

§ 4.

O wykonaniu zadań wynikających z planu zamierzeń należy powiadomić Szefa Obrony Cywilnej Powiatu w ostatecznym terminie, do dnia 30 listopada 2016 roku za okres 3 kwartałów i do 10 stycznia 2017 r. za IV kwartał 2016 r.

§ 5.

Nadzór nad realizacją zasadniczych przedsięwzięć planu powierza się inspektorowi ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.

§ 6.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


Załącznik Nr 1 do Zarządzenia
Nr 11/2016 z dnia 24.02.2016 r.
Wójta Gminy Stary Dzików -
Szefa Obrony Cywilnej

Wytyczne
Wójta Gminy Stary Dzików - Szefa Obrony Cywilnej Gminy Stary Dzików
do działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w 2016 r.

Zasadniczym celem działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w 2016 r. przez Wójta Gminy Stary Dzików - Szefa Obrony Cywilnej Gminy będzie zapewnienie spójności pomiędzy planami zarządzania kryzysowego a innymi planami sporządzanymi w tym zakresie, których obowiązek wykonania wynika z odrębnych przepisów. Ponadto należy wzmacniać struktury formacji obrony cywilnej w sferze ochrony ludności cywilnej przed niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych oraz przezwyciężania ich następstw poprzez dostosowywanie istniejących rozwiązań w dziedzinie ochrony ludności do aktualnych wyzwań i potrzeb w zakresie bezpieczeństwa, w tym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z planowaniem, realizacja szkoleń i ćwiczeń.

Główny wysiłek w realizacji zadań należy skupić na:

1) Prowadzenie działań doskonalących w zakresie: planowania i szkolenia w ramach systemów wykrywania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania;
2) kontynuowaniu procesu dostosowywania istniejących rozwiązań w dziedzinie obrony cywilnej do aktualnych wyzwań i potrzeb w zakresie bezpieczeństwa;
3) aktualizowaniu i opracowywaniu rozwiązań usprawniających realizację zadań obrony cywilnej w obowiązującym stanie prawnym;
4) wdrażaniu wynikającej z aktów prawa międzynarodowego zasady rozdziału zagadnień dotyczących ochrony ludności od realizacji zadań obronnych;
5) działaniach doskonalących w zakresie planowania zadań oraz wzmacniania struktur obrony cywilnej.

W CELU REALIZACJI ZADAŃ NALEŻY:

I. W zakresie organizacyjnym.
1. Integrować i rozwijać współpracę pomiędzy organami rządowymi i samorządowymi w zakresie włączania jednostek organizacji pozarządowych w struktury obrony cywilnej jako fonnacji OC;
2. Podejmować działania w zakresie tworzenia fonnacji obrony cywilnej na bazie jednostek włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;
3. Pobudzać oraz inicjować wzajerriną współpracę pomiędzy podmiotami realizującymi zadania obrony cywilnej.

II. W zakresie planowania i ratownictwa
1. aktualizacja zarządzeń szefów obrony cywilnej po ukazaniu się nowych uregulowań prawnych.
2. prowadzić analizę stanów osobowych i wyposażenia fonnacji obrony cywilnej.
3. dążyć do zapewnienia spójności procesów planowania obrony cywilnej i zarządzania rnkryzysowego.

III. W zakresie wykrywania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania.
1. Utrzymać w stałej gotowości system alarmowania ludności oraz doskonalić go poprzez dalszą rozbudowę i modernizację.
2. Doskonalić system wczesnego ostrzegania oraz wykrywania i alarmowania, stanowiące podstawę do planowania i realizacji zadań obrony cywilnej poprzez precyzyjne rozpoznanie, prognozowanie i ocenę zagrożeń przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi takich jak mapy cyfrowe, bazy danych o zagrożeniach, programy komputerowe oraz inne tego typu narzędzia;
3. Doskonalić system powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach uderzeniami z powietrza oraz uczestniczyć w ćwiczeniach z wykorzystaniem w praktyce sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych, a także uczestniczyć w comiesięcznych treningach.
4. Utrzymywać w gotowości do reagowania system zarządzania kryzysowego, zapewnić całodobowy przepływ informacji na potrzeby systemu oraz dokumentować prowadzone czynności.

IV. W zakresie edukacji.
1. Prowadzić bieżącą aktualizację stanów osobowych kadry instruktorów OC, celem realizacji zadań szkoleniowych w obszarze powszechnej samoobrony dla ludności i pracowników zakładów pracy.
2. Kontynuować propagowanie wiedzy wśród ludności cywilnej w obszarze powszechnej samoobrony dotyczącej potencjalnych zagrożeń czasu wojny i pokoju oraz sposobów przeciwdziałania tym zagrożeń, z wykorzystaniem środków masowego przekazu, stron internetowych, ulotek i publikacja. Organizacje pogadanek, szkoleń oraz alternatywnych form edukacji dzieci i młodzieży poprzez konkursy w zakresie bezpieczeństwa publicznego i obrony cywilnej.
3. Podnosić świadomość obywateli oraz osób odpowiedzialnych za realizację zadań w obszarze ochrony ludności i obrony cywilnej w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.
4. Sprawować bieżący nadzór nad realizacją ćwiczeń i szkoleń w zakresie obrony cywilnej.

V. W zakresie zabezpieczenia logistycznego i infrastruktury technicznej.
1. Prowadzić inwentaryzację sprzętu magazynowego oraz sprzętu przeznaczonego dla formacji OC. Sprzęt przestarzały i nieprzydatny wycofywać zgodnie z obowiązującymi przepisarm.
2. Zapewnić sprawność techniczną sprzętu poprzez jego legalizację, konserwację i okresowe przeglądy w wojewódzkim warsztacie napraw sprzętu OC.
3. Powołać i zobowiązać koordynatorów ds. zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnych do opracowania gminnych programów zaopatrzenia w wodę i uzgodnienia ich w WBiZK PUW w Rzeszowie.

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
Zarządzenie nr 11/2016 z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie ustalenia podstawowych założeń i kierunków działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej Gminy Stary Dzików…
Podmiot udostępniający informację:
ul. Kościuszki 78 37-632 Stary Dzików
Informację opublikował:
Data publikacji:
13.04.2016 14:11
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
13.04.2016 14:11

Rejestr zmian dokumentu